SIKÇA SORULAN SORULAR

Bebek Cildinin Özellikleri Nedir ?

 

Bebek cildi yetişkinlerin cildinden farklı özellikler taşır ve bebekler bir yaşına gelene kadar gelişmeye devam eder. Koruyucu bariyeri yeterince gelişmemiştir, çok incedir ve  son derece hassastır. Nemi daha hızlı kaybettiği için kurumaya ve tahriş olmaya eğilimlidir. Bu yüzden bebeklerin saç ve cilt bakımlarında kullanılan ürünlerin alerji riski taşımaması, bebek cildinin pH değeri ile uyumlu olması ve dermatolojik olarak test edilmesi gerekmektedir.

Yenidoğan Bebek Cildinin Özellikleri Nedir ?

 

 

Yağ ve ter bezlerinin işlevinin yeterli olmamasından dolayı yenidoğan derisinin pH değeri ilk günlerde  nötr ve alkali arasında olup erişkinlerden daha yüksektir. İlk haftalardan itibaren cildin pH değeri aside doğru kayar ve ancak ilk ayın sonunda pH 5.5 olmaya başlar.

Bu bir aylık dönemde cildin pH değerinin değişkenlik göstermesi, ince ve kuru olması, ter ve yağ bezlerinin yeterince gelişmemiş olması gibi nedenlerden dolayı bebek derisi tahriş ve zararlı maddelere karşı korunmasızdır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Cilt Kuruluğunun Sebepleri Nedir ?

Bebek ve çocuklarda kızarıklık ve kaşıntı ile belirgin kuru deri şeklinde kendini gösteren deri problemlerine rastlanabilir. Cildin bariyer fonksiyonunda önemli role sahip olan lipidlerin azalması ve cildin nem dengesinin bozulması aşırı kuru bir cilt oluşumunu tetikler. Bariyer fonksiyonları zayıflayan cilt dış etkenlerin zararlı etkilerine karşı savunmasız hale gelir. Bu tür deri sorununa sahip bebeklerde sıradan kozmetik ürünler yerine ciltleri ile uyumlu özel ürünler kullanılmalıdır

Pişik Nedir ve Pişik Oluşumunu Engellemek için Neler Yapılmalıdır ?

 

Pişik, nem ve irritasyon sonucu oluşan, bebeklerde bez bağlanan bölgede görülen, kızarıklık şeklinde kendini gösteren bir cilt problemidir. Deri ıslak kaldıkça, geçirgenliğin artması sonucu hassaslaşır. Ayrıca, idrar vb. kalıntıların uzun süre deri üzerinde kalması ciltte tahrişlere neden olur.

Pişik oluşumunu engellemek için bezler olabildiğince sık değiştirilmeli, ne çok sıkı ne de gevşek bağlanmalı, tahrişi önlemek için cilt yumuşak bir biçimde silinmelidir ve pişik önleyici krem kullanılmalıdır.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

 

Çocukların rahat nefes alıp verebilmeleri için burun tıkanıklığı gibi sıkıntılarla karşılaşmamaları çok önemlidir. Burun tıkanıklığı beslenme ve uyuma zorluğuna yol açabilmektedir.

Güneş Işınlarının Zararlı Etkileri Nedir ?

 

Güneş Işınları değişik dalga boylarında farklı ışınlardan oluşmaktadır. Güneş ışınlarının faydalı etkileri yanında Ultraviyole (UV) ışınlarının deri tarafından emilmesi fizyolojik ve patolojik bir takım sonuçlara neden olmaktadır. Bebekler ve çocuklar yaz tatili ve aktiviteleri nedeni ile daha uzun süre güneşte kalmaktadır. Bu yüzden güneşin zararlı etkilerine daha çok maruz kalabilmektedirler.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir ?

 

Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur. Anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı diş ve çene yapısına sahip olurlar. Ayrıca bu bebeklerde alerji, pişik ve kabızlık daha az görünür.

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir ?

 

Emziren anneler bebekleriyle daha kolay bağ kurarlar. Daha kolay kilo verirler ve rahimleri daha çabuk toparlanır.

Bebeklerin Ağlama Sebepleri Neler Olabilir ?

 

Bebekler açlık, hastalık, yorgunluk, gaz sancısı, hastalık, diş çıkarma, çok sıcak ya da soğuk ortamlardan dolayı ağlayabilirler.


  • Yenidoğan pH'ı ile uyumlu ürünleri
    bulunmaktadır

  • Probiyotik içerir

  • Anzer kaynak
    suyu ile üretilmiştir

  • Almanya Dermatest Laboratuvarları
    tarafından test edilmiştir